Domeček pro knihy

Nedávno jsem na internetu úplnou náhodou objevila nápad, který se mi zdál fantastický, ale mám pochybnosti o tom, že je realizovatelný v ČR…

little_lib_1Obr. 1: Knihovnička [1]

Na webu www.houzz.com se objevil článek o domečcích nebo budkách, chcete-li, na knížky, možná lépe nazývaných knihovničkami. Tyto domečky se umisťují na předzahrádku a slouží pro sdílení knih v sousedství. Majitel vloží do domečku několik knih a kdokoliv ze sousedství si může kteroukoliv knihu vzít a přečíst si ji. Avšak podmínkou je, že do budky dá zase jinou knihu, která je opět k dispozici sousedům nebo kolemjdoucím. Heslem těchto domečků je „vem si knihu, vrať knihu“, přičemž samozřejmě se nemusí jednat o tutéž knihu, ale klidně jinou.

little_lib_2Obr. 2: Knihovnička [1]

Cena domečku se pohybuje v rozmezí 250-500 $ (cca 5000-10000 Kč), ale domeček si můžete klidně vyrobit svépomocí. Domeček je možné objednat u firmy Little Free Library.

little_lib_4Obr. 3: Knihovnička [1]

Počet těchto malých knihovniček rychle narůstá, v roce 2011 to bylo cca 100 knihovniček, zatímco v roce 2013 již 6 tisíc knihovniček, ve kterých se sdílí celkem 2 miliony knih. Podle propočtů by na konci roku 2013 mělo sloužit cca 25 tisíc knihovniček. Každá z knihovniček je tak nějak originál svým vzhledem, protože majitelé si domečky různě dozdobují.

little_lib_6Obr. 4: Knihovnička [1]

Sdílení knih prostřednictvím knihovniček zlepšuje vztahy mezi sousedy, sousedi spolu lépe komunikují. Za malý poplatek dokonce můžete zaregistrovat svou knihovničku do mapy knihovniček celého světa, aby se o Vás vědělo :).

little_lib_7Obr. 5: Knihovnička [1]

V době psaní tohoto článku nebyla registrována žádná knihovnička v ČR, ale na Slovensku již byla jedna zaregistrována [2]. Tak doufejme, že se časem tento pěkný zvyk rozšíří :).

Zdroje:
[1] http://www.houzz.com/ideabooks/8726158/list/Book-It–Bring-a-Mini-Library-to-Your-Front-Yard
[2] http://littlefreelibrary.org/registeryourlibrary/